Druk cyfrowy czy druk offsetowy ? / aktualne informacje, porównanie, wady i zalety

Druk Cyfrowy

Szybkość. Brak kosztów przygotowania. Możliwa personalizacja.

Druk Offsetowy

Duże formaty. Niska cena przy dużych nakładach.

Na czym polega druk cyfrowy ?

Na czym polega druk offsetowy ?

Podstawowe informacje o technologii

Laserowy druk cyfrowy polega on na tym, że obrazy do przenoszoną są na światłoczuły cylinder za pomocą laserów. Dzięki elektrostatyce do cylindra w odpowiednich miejscach przyczepia się toner, który następnie przenoszony jest na podłoże i utrwalany w wysokiej temperaturze w piecu. W druku kolorowym stosuje się 4 cylindry dla podstawowych kolorów CMYK (Cyan, Magenta, Yellow i blaK) plus dodatkowe na ewentualne kolory dodatkowe (np biały lub kolory Pantone).

Technologia ta powstała w 1938 r. i początkowo stosowana była w kserokopiarkach, ciągle udoskonalana uzyskała w dzisiejszych czasach wyniki jakości druku bardzo zbliżone do offsetowego.

Przemysłowo stosowana metoda druku płaskiego. Polega na tym, że obraz do wytrawiany jest w formie, która przenosi go na cylinder pośredni a ten natomiast na podłoże. W tej technologii stosuje się farby, które są zdecydowanie tańsze od tonerów do druku cyfrowego. Użycie farb nie wymaga wysokich temperatur utrwalania.

Początki tej technologii sięgają XVIII wieku (litografia) od tego czasu udoskonalano materiał, z którego wykonana jest forma oraz sposób przenoszenia farby na podłoże, ale ogólny koncept jest ten sam.

Zalety

 • Brak kosztów przygotowania
 • Niskie koszty małych nakładów
 • Praca wykonywana "od ręki"
 • Personalizacja, każda strona może być inna od poprzedniej
 • Utrwalony termicznie, gotowy w sekundę po druku
 • Nie brudzi, nie wymaga zabezpieczania lakierem

Zdecydowanie największą zaletą druku cyfrowego jest jego szybkość i brak procesu przygotowania.

Dzięki zastosowaniu tej technologii możemy wykonywać bardzo niewielkie (w tym jednostkowe) nakłady w kilka sekund oraz możemy wykonać prace personalizowane, w których każda kartka różni się od poprzedniej.

 • Niski koszt wysokich nakładów
 • Bardzo dokładne odwzorowanie kolorów i jednolite aple
 • Duże formaty
 • Możliwość druku na materiałach nie odpornych na temperaturę
 • Duża szybkość

Zastosowanie farb obniża koszt samego druku oraz utrwalanie nie wymaga wysokiej temperatury co zwiększa zakres i obniża koszt materiałów na których można wykonać pracę.

Dzięki zastosowaniu składek (arkuszach na których rozkłada się wiele prac) rozłożyć można koszt przygotowania na wiele zleceń co w dzisiejszych czasach powoduje że ta technologia opłaca się już przy wykonaniu kilkuset sztuk tej samej pracy nawet jeśli jej format jest nie duży.

Wady

 • Wysoki koszt dla dużych nakładów
 • Gorsza jakość niektórych apli
 • Maksymalny format to A3+
 • Nie można wykonać na niektórych foliach i papierach

Wadą druku cyfrowego są dość drogie materiały tj. tonery i papier. Powoduje to, że cena za 1 sztukę nie spada znacznie w ramach zwiększania nakładu. Z tego właśnie powodu przy dużych nakładach nie opłacalna jest ta technologia.

Jakość cyfrowego druku jest nieznacznie gorsza niż w przypadku offsetowego. Przy wykonaniu np zdjęć, tekstów czy grafik nie będziemy w stanie ich odróżnić, jednak w przypadku apli tj jednokolorowych obszarów czasami zdarza się że "cyfra" jest mniej regularna i występują lekko widoczne „plamy” czy paski (dotyczy to kolorów z niskim pokryciem procentowym np szary). Najnowszej generacji maszyny cyfrowe jakie mamy w PaperPlane minimalizują ten efekt jednak w niektórych przypadkach będzie on widoczny gołym okiem.

 • Wysoki koszt dla małych nakładów
 • Dłuższy czas realizacji z powodu przygotowania
 • Brak możliwości personalizacji
 • Nie można wykonać próbki

Największą wadą druku offsetowego jest koszt i czasochłonność przygotowania. Wykonanie pracy w druku offsetowym trwa minimum jeden dzień i to tylko w przypadku najprostszych prac takich jak ulotki czy foldery. Z tego powodu nie da się w tej technologii wykonać pracy „od ręki” czy pojedynczej próbki. Nie unikniemy także minimalnego kosztu co powoduje że jest nie opłacalny dla małych nakładów.

Nie będziemy także w stanie wykonać nawet najprostszej personalizacji czyli naniesienia różnych numerów, nazwisk czy adresów na kolejne strony.

Najczęściej wykonywane prace

Ulotki w niskich nakładach

Ulotki i foldery czy ulotki składane przy mniejszych nakładach bardziej opłaca się wykonać cyfrowo. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że możemy wykonać w zasadzie od ręki jedną sztukę na próbę aby sprawdzić czy projekt został przygotowany poprawnie i praca spełnia wszystkie wymogi klienta.

Dostępne gramatury papierów są takie same jak w druku offsetowym tj od 80g do 350g dla papierów kredowych. Dodatkowo oferujemy możliwość wykonania pracy na specjalnych papierach satynowych które są dodatkowo bielone, gładzone i posiadają mniejszą zawartość wody przez co dużo bardziej nadają się do druku cyfrowego. Oczywiście papiery kredowe stosowane w druku cyfrowym są także przygotowane specjalnie pod tą technologię.

Wizytówki

Z racji niewielkich wymiarów wizytówki w 95% wykonujemy cyfrowo. Nawet w dużej firmie czy korporacji unika się wykonywania wizytówek w tysiącach sztuk dla jednej osoby. Jedynym wyjątkiem są sytuację gdy drukujemy karty firmowe bez nazwiska w naprawdę dużych nakładach (powyżej 5000 szt. na wzór) lub wizytówki wymagają specjalnych uszlachetnień (np lakier wybiórczy UV). Dzięki technologii cyfrowej firmy, z którymi współpracujemy mogą zamawiać nawet po 100 szt. na raz bez nie potrzebnego zwiększania kosztów czy długiego oczekiwania na realizację. Z racji tego że naszym głównym „targetem” są firmy staramy się utrzymywać wyjątkowo konkurencyjne ceny na wykonanie wizytówek z możliwością dostarczenia ich w przeciągu godziny w Warszawie, oraz oferujemy całkowicie za darmo usługi ich personalizacji (wprowadzania nowych danych).

Zaproszenia

Zaproszenia na niewielkie imprezy czy zaproszenia personalizowane zawsze wykonywane są w druku cyfrowym. Daje nam to pełną swobodę w temacie jak wykonana będzie personalizacja. Nie jesteśmy ograniczeni jak w przeszłości do „wdrukowywania” na gotowych zaproszeniach nazwisk czy wypełniania ich ręcznie. Teraz nazwiska, adresy czy numery na biletach oraz kody rabatowe i kody kreskowe możemy wykonać w kolorach w dowolny sposób w jednym przebiegu z całym zaproszeniem. Gramatury papieru oraz możliwość uszlachetnienia folią matową czy błyszczącą są takie same jak w druku offsetowym co powoduje, że coraz częściej nasi klienci wybierają tą metodę dla zaproszeń, szczególnie w przypadku gdy mamy bardzo mało czasu. Oczywiście jeśli mamy do wykonania zaproszenia nie personalizowane w nakładach po kilka czy kilkanaście tysięcy to druk offsetowy nadal wypadnie zdecydowanie bardziej atrakcyjnie cenowo.

Materiały szkoleniowe

Firmy szkoleniowe, które bardzo chwalą sobie współpracę z naszą drukarnią bardzo często wykonuję cyfrowo materiały na szkolenia. Wraz z dużą konkurencja na rynku szkoleń wzrastają oczekiwania klientów. Co za tym idzie uczestnik szkolenia spodziewa się otrzymać wydrukowane w estetycznej formie materiały w 100% zgodne z programem szkolenia. Także grupy szkoleniowe są coraz mniejsze aby zachować jakość i komunikatywność, a więc wykonywanie materiałów „na zapas” w sytuacji gdy program szkoleń nieustannie się zmienia aby nadążyć za konkurencją jest nie opłacalny. Także ilość osób, które będą obecne na szkoleniu może zmienić się w ostatniej chwili. Wszystkie te problemy rozwiązuje druk cyfrowy i nasza nieustanna gotowość na trudne i super pilne zamówienia. Pojedyncze egzemplarze materiałów na spirali metalowej (bindowane) czy szytych zeszytowo to żaden problem. Wykonujemy je w minimalnym czasie nawet na ten sam dzień i dostarczamy ekspresowo kurierem jadącym bezpośrednio do klienta czy na szkolenie (usługa dostępna na terenie Warszawy).

Pocztówki i zdjęcia

Nie wszyscy wiedzą, że w dzisiejszych czasach i dobrych drukarniach takich jak PaperPlane wykonanie pocztówek z własnym zdjęciem czy po prostu wydruk zdjęć z aparatu czy to w formie „luzem” czy w gotowym foto-albumie jest tańsze niż kupowanie gotowych czy wywoływanie zdjęć tradycyjną metodą. Dzięki nowoczesnym programom i zaawansowanej technologii możemy w pełni automatycznie rozmieścić zdjęcia na arkuszach i wykonać je po jednej sztuce każde. Taka usługa w PaperPlane nie jest dodatkowo płatna niezależnie czy potrzebujesz 100 zdjęć takich samych czy 100 gdzie każde jest inne zapłacisz dokładnie tyle samo. Dodatkowo z nowymi usługami Poczty Polskiej istnieje możliwość wykonania pocztówek już ze znaczkami (każdy ma swój kod kreskowy) w cenie takiej jak zwykły znaczek, co przy dużej ich ilości znacznie ułatwia proces.

Katalogi produktowe, instrukcje obsługi

Wraz ze zmniejszaniem się kosztów i wzrostem jakości druku cyfrowego coraz więcej firm odchodzi od grubych katalogów produktowych w dużych nakładach offsetowo. Coraz częściej wykonujemy mniejsze partie katalogów dla grup produktów, dzięki czemu informacje w nich zawarte są zawsze aktualne a zmiany asortymentu nie powodują problemów czy marnowania się zmagazynowanych materiałów. Także instrukcje obsługi często w przeszłości drukowane jako „uniwersalne” dla wielu modeli towarów, a co za tym idzie trudne do wykorzystania dla klientów są teraz przeżytkiem. Druk cyfrowy gwarantuje nam możliwość produkcji w niskich nakładach instrukcji na pod konkretne modele towarów nawet w pojedynczych egzemplarzach.

Ulotki w wysokich nakładach

Ulotka to nadal najtańsza forma reklamy papierowej. Pomimo „ery internetu” nadal każda licząca się firma wykonuje ulotki reklamowe. Czy to na targi, czy w ramach codziennej promocji. Bardzo często ulotki takie mają dość uniwersalną treść i nie wymagają zmian czy modyfikacji w ramach czasu więc opłaca się zrobić ich dużą ilość do wykorzystania w dłuższym okresie. Druk offsetowy jest w tym przypadku nie zastąpiony. 60% naszych produkcji offsetowych to ulotki i ulotki składane. Przy dużych nakładach koszt pojedynczej ulotki jest bardzo niski.

Szeroki asortyment papierów jakie możemy wykorzystać, form składania czy docięcie do dowolnego formatu oraz uszlachetnienia w połączeniu z bardzo szybkim jak na offset terminem realizacji (nawet na następny dzień już z dostawą) powoduje zadowolenie naszych klientów i powtarzalne zamówienia. Także dzięki stosowaniu składek tj. rozmieszczaniu na arkuszu wielu prac klientów znacznie zmniejszamy koszty druku a co za tym idzie cenę końcową dla klienta.

Plakaty

Nie licząc plakatów w formacie A3 dla niewielkich nakładów wszystkie inne wykonywane są offsetowo. Druk offsetowy daje nam możliwość wykonania plakatów do formatu B1. Idąc za potrzebami klientów nakłady jakie można u nas wykonać w takich formatach zaczynają się już od 30 czy 50 szt na wzór. Oczywiście czym więcej ich wykonamy tym niższa będzie cena za sztukę. Szeroki asortyment papierów oraz terminy 1-2 dni robocze to to co wyróżnia naszą drukarnię. Plakaty mogą być także od razu wyposażone w listwy z zawieszkami. Najnowocześniejsze maszyny i ich codzienna kalibracja kolorystyczna powoduje, że nasze plakaty są najwyższej możliwej jakości przy równocześnie bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Papiery Firmowe

Papier firmowy, co prawda coraz mniej wykorzystywany w związku z popularnymi w biurach kombajnami kolorowymi, jednak nadal lepiej wygląda jeśli wykonamy go na produkcyjnych maszynach w wysokiej jakości. Posiadamy wysokiej jakości papier przystosowany zarówno do druku offsetowego na naszej maszynie jak i na dowolnej drukarce laserowej czy atramentowej co gwarantuje że nie zależnie czy wykorzystamy go jako papeterię do ręcznych listów czy wdrukujemy do niego treść listów zawsze wyglądać będzie idealnie.

Teczki ofertowe

W związku z wymiarami arkusza powiększonego o wymagane skrzydełka czy grzbiet estetyczne teczki ofertowe można wykonać tylko offsetowo. Można spotkać się z drukarniami, które wykonują teczki cyfrowo doklejając skrzydełka do teczek ale jest to nie wygodne (dokumenty zaczepiają o te wklejki) oraz nie estetyczne. My poszliśmy w inną stronę. Posiadamy własne wykrojniki pod teczki i pełną automatyzację ich wykrajania co zdecydowanie obniża koszty a co za tym idzie nawet nakłady po 100 szt możemy realizować w niskiej cenie z realizacją w 1 dzień. Dodatkowo w przypadku teczek istnieje możliwość druku dwustronnego, uszlachetnień takich jak folia czy lakier UV wybiórczo oraz zamykanych na gumkę.

Kalendarze

Kalendarze wykonujemy zarówno w druku cyfrowym jak i offsetowym jednak z racji ich specyfiki najczęściej wykonuje się ich ilości, które zdecydowanie bardziej nadają się na druk offsetowy. Mamy bardzo szeroki asortyment jeśli chodzi o kalendarze.

Kalendarze bindowane na spirali metalowej 7 i 13 arkuszowe to najbardziej popularna forma kalendarza. Dzięki zastosowaniu jednej strony na miesiąc + okładka mamy bardzo dużo miejsca na zdjęcie i na kalendarium oraz nie musimy przez cały rok oglądać tej samej grafiki. Formaty dostępne w druku offsetowym zaczynają się od A4 a kończą na B2 więc jest w czym wybierać. Mamy zawsze gotowe kalandara więc klient może przysłać całkowicie własny projekt lub same zdjęcia a my zupełnie nie odpłatnie łączymy je z gotowymi kalendariami.

Kalendarze jednoarkuszowe z listwami i zawieszkami stosowane są w przypadku gdy chcemy wszystkie miesiące umieścić na jednej stronie. Stosowane najczęściej w dużych formatach dlatego wykonujemy je nawet w wymiarach B1. Są zdecydowanie tańsze niż wielostronicowe.

Kalendarze trójdzielne to praktyczna forma kalendarza. Posiada 3 niezależne zrywane kalendaria. Poza samymi kalendariami grafika główki oraz przestrzeń pomiędzy kalendariami jest zadrukowana dowolnie zgodnie z projektem klienta. Dzięki temu ta forma kalendarza jest najczęściej stosowana w przypadku tak zwanych „giftów” dla klientów, rozsyłanych czy dokładanych do zamówień.

Kalendarz biurkowe to nie wielkie i tanie rozwiązanie jeśli chcemy aby każdy pracownik firmy posiadał kalendarz na swoim biurku. W zależności od nakładu mogą być wykonane cyfrowo lub offsetowo. Kalendarze takie mogą z jednej strony posiadać kalendarium a z drugiej reklamę naszych produktów co powoduje że odpowiednio ustawione na biurku z jednej strony pomagają naszym pracownikom i równocześnie reklamują nasze produkty klientowi z drugiej strony biurka.

W druku offsetowym posiadamy jeszcze inne formy kalendarzy takie jak kalendarze listkowe, jednodzielne ze zrywanym kalendarium, wielostronicowe listwowane, szyte zszywkami czy podkłady na biurko z kalendariami.

Copyrights © 2013 & Paper Plane sp. z o.o.