Ulotki proste to nieustannie jeden z najczęściej zamawianych i drukowanych produktów w Drukarni Paperplane. Mimo to coraz częściej macie Państwo wątpliwości czy warto jeszcze inwestować w ten produkt marketingowy. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ulotka - jako pojęcie poligraficzne - to tak naprawdę dość szeroka gama produktów. Można je podzielić między innymi na konstrukcję, tzn. Możemy mieć ulotkę prostą, a więc - najprościej rzecz ujmując - kartkę papieru zadrukowana jedno bądź dwustronnie; oraz ulotki składane. O tym, jakiego rodzaju ulotkę chcieliby Państwo wydrukować powinna decydować przede wszystkim ilość informacji, jaką będzie ona zawierać. Ulotki proste są idealne jeśli treści jest relatywnie niewiele i chcemy za jej pomocą przedstawić ogólnie na przykład naszą firmę oraz dane kontaktowe. Ulotka składana natomiast sprawdza się idealnie dla dużej ilości treści, dlatego jest dość popularna między innymi wśród restauratorów - często zawiera informacje o aktualnych promocjach, dane kontaktowe, a także - nierzadko - całe menu.

Innym podziałem dla ulotki jest oczywiście format. Dla ulotki prostej najczęstsze - choć nie jedyne możliwe - formaty, to A6, A5, A4 oraz DL (99x210mm). Niektórzy do ulotek zaliczają również format A3, ale my traktujemy go raczej jako plakat.

Ulotki składane opisywane są zazwyczaj dwoma formatami: przed i po złożeniu. Tutaj najczęściej występują: A4 składane do A5, A5 do A6 oraz A4 do DL. Przed wyborem formatu należy zastanowić się ponownie nad tym, jak dużo treści mamy do przekazania oraz czy treść tę da się podzielić na pewne spójne bloki, które odpowiadać będą stronom ulotki. Jeżeli da się je wyodrębnić i będzie ich na przykład 6, to powinno być to dla nas wskazówką, aby rozważyć ulotkę A4 składaną do DL jako docelowy format.

Od firmowego eventu, przez uruchomienie nowej usługi lub nowego produktu, po akcję promocyjną. Ulotka znajdzie swoje zastosowanie w każdej z tych sytuacji. Zadbajmy o odpowiednią kolorystykę, a także o ciekawą grafikę, a na pewno przyciągnie ona uwagę potencjalnego klienta.

Projektując ulotkę, należy zawsze mieć na uwadze zasadę “mniej znaczy więcej”. W dzisiejszych czasach ludzie nie czytają dużej ilości tekstu, a raczej skanują zawartość. Dobrym pomysłem jest zawarcie jak największej ilości elementów wizualnych, które pozwolą odbiorcy szybciej dostrzec przekaz, o który nam chodzi. Używajmy grafik, symboli czy też ikon aby ograniczyć ilość tekstu do odpowiedniego minimum. Zadbajmy również o odpowiednie wyróżnienie dla hasła, które chcemy przekazać potencjalnemu klientowi.

Wszystkie firmy są obecne w jakiś sposób w internecie - czy to przez stronę internetową, blog, fanpage. Dobrym pomysłem przy tworzeniu ulotki jest nakierowanie odbiorcy właśnie na te media. Nie zapominajmy o umieszczeniu kodu QR, który użytkownik może zeskanować za pomocą swojego smartfona. Taki kod QR może zawierać nie tylko adres strony internetowe. Mogą też być w nim zawarte całe dane kontaktowe, które użytkownik za pomocą jednego przycisku doda do swojej książki adresowej.

Ulotki, to produkt, który nadal wart jest inwestycji głównie ze względu na fantastyczny stosunek jakości produktu do jego ceny. Należy jednak rozważnie wybrać jej format, a także dobrze przemyśleć treść, jaką chcemy na niej wydrukować. Nie zawsze dobrym pomysłem jest ulotka w stylu pizzerii, gdzie mamy mnóstwo informacji. Czasami mniej, znaczy więcej.

Najczęściej stosowane gramatury papieru przy ulotkach to 130g-170g, dzięku czemu papier łatwo się składa i nie łamie. Wyższe gramtury są oczywiście także stosowane, ale głównie po to aby wyróżnić, czy zasugerować odbiorcy że ma do czynienia z reklamą produktu czy usługi wysokogantunkowej. Wybierająć grubość papieru musimy przede wszystkim zastanowić się w jaki sposób ulotki będą dostarczane do odbiorcy. Jeśli wręczamy je na ulicy warto aby były na tyle małe i cienkie aby można je było włożyć do kieszeni i przeczytać później. Jeśli natomiast wrzucamy je do skrzynek to należy pamiętać że cienkie ulotki często trafiają do kosza, natomiast wyższa gramatura przeważnie wzbudzi na tyle ciekawości że odbiorca najpier sprawdzi czy nie wyrzuca czegoś ważnego i przeczyta ją.

Projektowanie ulotek – zbiór porad technicznych
  • Zawsze projektuj ulotki z min 2 mm spadu od samego początku.
  • Ustaw kolorystykę CMYK – nie wszystkie kolory RGB są osiągalene w CMYK.
  • Pamiętaj aby istotnych elementów nie umieszczać bliżej niż 4-5 mm od linii cięcia.
  • Nie umieszczaj ramek lub innych linii równoległych do krawędzi blisko niej.
  • Ulotki składane nie powinny mieć ciemnego (z dużym pokryciem) zadruku na grzbiecie, jako że toner czy farba może się wtedy łamać.
  • Dobrą zasadą jest tak projektować ulotkę składaną aby miejsce składanie nie było dokładnie oznaczone poprzez zawartość. Dzięki temu minimalne przesunięcia przy składaniu nie będą widoczne.
  • Ulotki składane w C mają zawsze wewnętrzne skrzydło krótsze. Jeśli nie jesteś pewien / pewna sprawdź u nas na stronie lub zapytaj mailem jakie powinny być wymiary elementów.